Polikarpov TIS

 

Aastal 1938 sai Polikarpovi konstrueerimisbüroo tellimuse pommitajate saatehävitaja valmistamiseks. Kuna Polikarpovil oli muude töödega kõvasti tegemist, ei alustatud selle lennuki kallal tööd enne 1940 teist poolt. Lennuki tähiseks jäigi Polikarpiv TIS (Tjazholõi istrebitel soprovozhdenija) ja selle esimene prototüüp (TIS A) tegi esmalennu septembris 1941. Tegu oli täismetall kontruktsooniga lennukiga, millel kaks mootorit Mikulin AM-37 kumbki 1400hp. Meeskonnas kaks liiget ja relvastuseks neli Shkas 7.2mm ninas, kaks Shvak 20mm tiibades ja veel üks Shkas 7.2mm tagasuunas laskurile.

Esimesed testid tõid välja stabiilsus probleemid ja liigse vibratsooni. Samuti oli ka muid probleeme mootoritega. Stabiilsusprobleemid lahendati 1943, kui peale tekkinud pausi jätkati tööd selle lennukiga. Järgmine prototüüp sai ka juba teised ja võimasmad (1700hp)Mikulin AM-39 mootorid. Samuti täeindati relvastust, millele järgnes veel umbes 15 testlendu. Siiski ei jõudnud see lennuk siit kaugemale, sest peale Polikarpovi surma konstruktorite rühma lagunes ja töö jäi lõplikult pooleli.

Mudel:

Valom on üks väga paljudest Tsehhi tootjatest, kes kõik üksteise võidu viimastel aastatel oma toodangut parandavad. MudelI osad nägid enne koostamist välja just nii head, et ennustasid kiiret ehitamist. Siiski tekkis üsna alguses üks suurem probleem. Siin on näha milline oli vaatepilt, kui tiivad kerele maskoliga kinnitasin:

 

Oli küll päris naljakas, aga eriti aru ka ei saanud, kuidas nii, sest üheski ülevaates seda viga ei olnud mainitud. Sai siis netis olevate joonise moodi asjade järgi tiivad juurde ja maha lõigates paika ja töö jätkus. Kaasas olnud väike plekiring aitas kokpiti tegemisel igati kaasa:


 

Edasi väike sobitus ja pahteldus. Erinevat värvi osad näitavad, et Valomi kaht varianti mudelid sellest Polikarpovist, kasutavad osaliselt samu reste:

 

 

Kabiini klaasosa on küll kenasti õhuke vacu, aga nati liiga sile. Siit väike seeria, kuidas selle etsi ribadega veidi ümber tegin. Kuna karbis on topelt klaasosa, siis on ühel pildil võimalik näha ka kõrvuti kahte varianti:

 

 

 

Lõpuks nägi kuppel välja nii:

 

 

Ja kuna värvimise osast pilte kahjuks pole, siis nii ta valmis saigi:

 

 


Tegu siis jällegi ühe kiretu ja üsna tundmatu projektiga. Aga ehitus oli lõbus ja see justkui äsja munast koorunud Pe-2 poeg näeb päris armas välja ka:)

Juuni 2009

 

 

 


© 2003-2023 kalle at emmk.ee