Mistel-1

Selist asja esiest korda nähes võiks tekida suur hulk mis ja miks küsimusi.

Mistel,mis saksa keeles peaks tähendama "võõrik", parasiitaim oli Saksamaal Teise maailmasõja hilisemates etappides välja töötatud lennukite kooslus suuremate objetkide hävitamiseks. Komposiit koosnes väikesest juhitavast juhtimislennukist, mis oli paigaldatud suure lõhkeaineid kandva drooni Mistel kohale ja mida tervikuna nimetati Huckepackiks, tuntud ka kui Beethoven-Gerät ("Beethoveni seade") või Vati und Sohn ("Issi ja poeg").

Edukaim oligi neist Mistel 1, mis kasutas modifitseeritud Junkers Ju 88 pommitajat, mille kogu kabiini osa asendati spetsiaalselt disainitud ninaga, mis oli täidetud suure koguse lõhkeainega. Ülemine komponent oli hävituslennuk, mis oli Misteliga ühendatud tugipostide abil. Kombinatsiooni lennutaks sihtmärgile hävitaja piloot; seejärel vabastati mehitamata pommitaja, et tabada sihtmärki, jättes hävitajale vabaduse baasi naasta. Esimene taoline komposiitlennuk lendas 1943. aasta juulis ja oli piisavalt paljutõotav, et lasts käivitada Luftwaffe katseüksusel KG 200 programm koodnimega "Beethoven". Kokku oli kavas või plaanis vähemalt viis erinevat kooslust, aga enams neist ei tealiseerunud kunagi.

Mistel 1 saavutas mõned väiksed edukad rünnakud sildadele sõja lõpus, aga üldiselt oli tegu jällegi liiga hilja, liiga vähe juhtumiga.

Mudel:

Tuntud ja ammu levinud Italeri, mis paneb ühte karpi karpi kaks selle tõõtja vanemat mudelit. Jättes kõrvale mudelite east tingitud võimalikud puudujäägid saab siiski öelda, et see on igati hea koosus ja probleeme ei esine. Selle karbi ostsin kunagi enne lõpliku taasehitamise laine algust ja poolikuna seisis see mitmeid aastaid. Kui siis aga uus huvi tärkas, sai see esimes uues laines ilma mingite lisavidinateta lõpuni tehtud. Ka siin on hijem tehtud veidi viimistlusi, aga üldiselt on nagu siis välja tuli. Koostamisest pole pilte säilinud.

Märts 2005, kirja pandud jaanuar 2024

 

 

 

 

 


© 2003-2023 kalle at emmk.ee